6000-letnia historia medycznej konopi indyjskiej

Od początku XX wieku używanie konopi indyjskich do jakichkolwiek celów nie cieszyło się przychylnością zarówno organów regulacyjnych, jak i całej zachodniej kultury.

W Stanach Zjednoczonych fala regulacji utrudniła dostęp do konopi indyjskich począwszy od końca lat 90. ubiegłego wieku, a jej punktem kulminacyjnym była ustawa podatkowa z 1937 r. w Marihuanie, która w praktyce spowodowała, że używanie konopi indyjskich stało się przestępstwem federalnym. Tymczasem zakaz w Kanadzie obowiązywał przez 85 lat, dopóki nie został zniesiony przez ostatnie wydarzenia.

Co ciekawe jednak, ten ostatni okres opozycji XX wieku jest w rzeczywistości tylko małą plamką w szerszej 60-letniej linii czasowej marihuany. Przecież roślina ta od wielu tysiącleci cieszy się uznaniem różnych kultur na całym świecie za swój terapeutyczny potencjał.

6,000 lat medycznej marihuany
Dzisiejsza infografika pochodzi od MedReleaf i koncentruje się na medycznych zastosowaniach marihuany odkrytych przez wiele kultur na przestrzeni czasu. Z wykorzystaniem sięgającym czasów starożytnych imperiów, takich jak Rzym, Egipt i Chiny, pomaga spojrzeć w szerszej perspektywie na niedawne zmiany prawne i kulturowe dotyczące marihuany na szerszą skalę historyczną.

4000 lat p.n.e.: wioska Pan-P'o.
Marihuana była uważana w Chinach za jedno z "pięciu ziaren" i była uprawiana jako główna roślina spożywcza.

2737 R. P.N.E: Pen Ts'ao Ching
Najwcześniejsza wzmianka o marihuanie jako leku leczniczego. W tym czasie cesarz Shen-Nung rozpoznał jego właściwości lecznicze dla ponad 100 dolegliwości, takich jak podagra, reumatyzm i malaria.

2000-1400 p.n.e.: Scythianie
Nomadyczni Indo-Europejczycy używali marihuany w łaźniach parowych, a także spalali nasiona marihuany w rytuałach pogrzebowych.

2000-1000 p.n.e.: Atharva Vedas
W tych hinduskich tekstach religijnych marihuana była opisywana jako "źródło szczęścia", "dawca radości" i "przynosząca wolność". W tym czasie marihuana była palona podczas codziennych nabożeństw i rytuałów religijnych.

2000-1000 p.n.e.: Medycyna ajurwedyjska
Otwarte religijne wykorzystanie marihuany pozwoliło na zbadanie korzyści medycznych. W tym okresie stosowano ją w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak padaczka, wścieklizna, lęk i zapalenie oskrzeli.

1550 p.n.e.: Ebers Papyrus
Egipski medyczny papirus wiedzy medycznej zauważa, że konopie medyczne mogą leczyć stan zapalny.

1213 ROK P.N.E: Ramsy II
Pyłek marihuany został odzyskany z mumii Ramessesa II, faraona egipskiego, który został zmumifikowany po jego śmierci w 1213 r. p.n.e.

900 p.n.e.: Asyryjczycy
Wykorzystywał psychotropowe działanie konopi indyjskich do celów rekreacyjnych i medycznych.

450-200 p.n.e.: Zastosowanie grecko-rzymskie
Lekarz Dioscorides przepisał marihuanę na bóle zębów i uszu. Grecki lekarz Claudius Galen zauważył, że był on powszechnie spożywany w całym imperium. Kobiety z rzymskiej elity również używały marihuany do łagodzenia bólów porodowych.

207 AD: Hua T'o
Pierwszy zarejestrowany lekarz, który opisał marihuanę jako środek przeciwbólowy. Do znieczulania pacjentów przed operacją używał mieszaniny marihuany i wina.

1000 AD: Leczenie epilepsji
Uczeni arabscy al-Mayusi i al-Badri uważają konopie indyjskie za skuteczne leczenie padaczki.

1025 AD: Awicenna
Średniowieczny perski pisarz medyczny publikuje "Kanon Medyczny Awicenny", stwierdzając, że konopie indyjskie są skutecznym lekarstwem na podagrę, obrzęk, rany zakaźne i silne bóle głowy. Jego twórczość była szeroko badana od XIII do XIX wieku, co miało trwały wpływ na medycynę zachodnią.

1300 AD: handlowcy arabscy
Handlarze arabscy przywożą marihuanę z Indii do Afryki Wschodniej, gdzie rozprzestrzenia się ona w głębi lądu. Stosuje się go w leczeniu malarii, astmy, gorączki i dyzenterii.

1500 AD: Podbój hiszpański
Hiszpanie przywieźli marihuanę do obu Ameryk, gdzie była używana do bardziej praktycznych celów, takich jak liny czy ubrania. Jednak po latach byłby on stosowany jako lek psychoaktywny i leczniczy.

1798: Napoleon
Napoleon sprowadził marihuanę z Egiptu z powrotem do Francji i został zbadany pod kątem jej właściwości przeciwbólowych i uspokajających. W tym czasie, marihuana byłaby używana do leczenia guzów, kaszlu i żółtaczki.

1839: William O'Shaughnessy
Irlandzki lekarz William O'Shaughnessy wprowadził terapeutyczne zastosowania marihuany do medycyny zachodniej. Stwierdził on, że nie ma on żadnych negatywnych skutków leczniczych, a jego zastosowanie w kontekście farmaceutycznym szybko by się zwiększyło.

1900: Medyczna marihuana
Marihuana medyczna była używana do leczenia mdłości, reumatyzmu i bólu porodowego. W tym momencie jest on dostępny bez recepty w postaci leków takich jak "Kuracja Piso" i "Kuracja na kaszel jednego dnia".

1914: Ustawa Harrisona
Używanie narkotyków zostało uznane za przestępstwo w Stanach Zjednoczonych na mocy ustawy o podatku od narkotyków Harrisona w 1914 roku.

1937: Ustawa o opodatkowaniu Marihuany
Ustawa Marihuana Tax Act zakazała używania i sprzedaży konopi indyjskich w Stanach Zjednoczonych.

1964: Odkrycie THC
Struktura molekularna THC, aktywnego składnika konopi, została odkryta i zsyntetyzowana przez izraelskiego chemika dr Raphaela Mechoulam.

1970: Sklasyfikowany jako lek z wykazu 1
Konopie indyjskie zostały skategoryzowane w Stanach Zjednoczonych jako lek z Harmonogramu 1, co ograniczyło dalsze badania nad rośliną. Został on wymieniony jako "nieposiadający akceptowanego zastosowania medycznego".

1988: CBD Receptory odkryte
Odkryto receptory kannabinoidowe CBD1 i CBD2. Dziś wiemy, że są to jedne z najliczniejszych neuroreceptorów w mózgu.

2000-2018: Legalizacja marihuany medycznej
Rządy, takie jak rząd Kanady i różnych stanów, zaczynają legalizować konopie indyjskie dla celów medycznych od licencjonowanych producentów. Legalizacja rekreacyjna szybko zaczyna postępować.