Czym jest medycyna estetyczna?

 
Medycyna estetyczna to szeroko pojęta specjalność, która koncentruje się na poprawie wyglądu kosmetycznego poprzez leczenie takich stanów jak blizny, zwiotczenie skóry, zmarszczki, znamiona, plamy wątrobowe, nadmiar tłuszczu, cellulit, niechciane włosy, przebarwienia skóry i pajączki. Tradycyjnie medycyna estetyczna obejmuje dermatologię, chirurgię jamy ustnej i szczękowej, chirurgię rekonstrukcyjną i chirurgię plastyczną.[1] Medycyna estetyczna obejmuje zarówno zabiegi chirurgiczne (liposukcja, lifting twarzy, implanty piersi, ablacja częstotliwością radiową), jak i niechirurgiczne (napinanie skóry częstotliwością radiową, niechirurgiczna liposukcja, peeling chemiczny, zogniskowane pole elektromagnetyczne o dużej intensywności, usuwanie tłuszczu częstotliwością radiową), a lekarze mogą stosować kombinację obu tych metod.Chociaż zabiegi medycyny estetycznej są zazwyczaj wybierane, mogą znacząco poprawić jakość życia, samopoczucie psychiczne i zaangażowanie społeczne.
 
Na całym świecie w latach 2014-2015 wykonano 20 mln zabiegów estetycznych.[4] Chirurgia estetyczna jest główną siłą napędową turystyki medycznej. W lutym 2018 roku prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Estetycznych Chirurgów Plastycznych powiedział, że operacje były wykonywane na osobach, które nie były odpowiednie dla operacji, i że pozbawieni skrupułów lekarze zagrażali ich zdrowiu dla zysku i że koszt naprawy dla ponad 1000 pacjentów rocznie spadł na Brytyjską Narodową Służbę Zdrowia.
 
Krajami, które wykonały najbardziej estetyczne zabiegi w 2014 r. były
 
  • Stany Zjednoczone
  • Brazylia
  • Japonia
  • Korea Południowa
  • Meksyk
 
W USA w latach 2012-2013 wykonano ponad 11 mln zabiegów estetycznych, z czego 83,5% to zabiegi niechirurgiczne.
W Wielkiej Brytanii w latach 2013-2014 wykonano 50 000 zabiegów z zakresu chirurgii estetycznej.
Chirurgiczne zabiegi estetyczne stanowią 10% zabiegów kosmetycznych w Wielkiej Brytanii, a techniki niechirurgiczne stanowią pozostałe 90%.
W Stanach Zjednoczonych 5 największych zabiegów chirurgiczno-estetycznych to
1) Liposukcja
2) Powiększanie piersi
3) Blepharoplastyka
4) Abdominoplastyka
5) Rinoplastyka nosa
 
W Stanach Zjednoczonych 5 najlepszych niechirurgicznych zabiegów estetycznych to
1) Toksyna botulinowa
2) Kwas hialuronowy
3) Laserowe usuwanie włosów
4) Mikrodermabrazja
5) Fotoodmładzanie
 
W Korei Południowej w latach 2014-2015 wykonano ponad 980 000 zabiegów estetycznych.
W Korei Południowej 5 największych zabiegów chirurgiczno-estetycznych to
1) Blepharoplastyka
2) Rinoplastyka nosa
3) Przeszczepianie tłuszczów
4) Rhidektomia
5) Przeszczepianie włosów
 
Medycyna estetyczna specjalizuje się w poprawieniu wyglądu kosmetycznego. Ma on różnorodne zastosowania w warunkach dermatologicznych i chirurgicznych. Zawiera wskazania związane z minimalizacją oznak starzenia się, takich jak: zwiotczenie skóry, zmarszczki i plamy na wątrobie. Medycyna estetyczna odgrywa również rolę w leczeniu nadmiaru tłuszczu, cellulitu i otyłości. Terapie laserowe mogą być wskazane w leczeniu blizn, niechcianych włosów, przebarwień skóry i pajączków.
 
Ważne jest, aby ogólny stan zdrowia był oceniany przez lekarza w celu zapewnienia, że leczony objaw (na przykład przyrost masy ciała i nadmierne owłosienie) nie jest oznaką choroby podstawowej (jak niedoczynność tarczycy), która powinna być ustabilizowana za pomocą terapii medycznych. Bardzo ważne jest również, aby lekarz medycyny estetycznej był zaangażowany w zapewnienie zespołowego podejścia do minimalnie inwazyjnych zabiegów estetycznych na twarzy.
 

Kariera w medycynie estetycznej

 
Do kariery w medycynie estetycznej można podejść w wielu zawodach. Podejście multidyscyplinarne lub zespołowe jest często konieczne, aby odpowiednio odpowiedzieć na potrzeby estetyczne. Do wykonywania określonych zabiegów należy być chirurgiem, lekarzem medycyny lub dentystą kosmetycznym. Wiele z tych zabiegów jest jednak rutynowo wykonywanych przez przeszkolonych Lekarzy Estetyków lub pielęgniarki estetyczne twarzy. pielęgniarki. Na przykład, Medical Aesthetician może wykonywać progresywne peelingi chemiczne. Medycyna estetyczna wymaga specjalistycznego szkolenia i certyfikacji wykraczającej poza licencję pielęgniarki / licencję estetyczną. Doradcy, psychologowie lub psychiatrzy mogą pomóc ludziom określić, czy ich powody do wykonywania zabiegów estetycznych są zdrowe i pomóc w identyfikacji zaburzeń psychicznych, takich jak przymusowe odżywianie, anoreksja i zaburzenia dysmorficzne organizmu.
 
Chirurdzy rekonstrukcyjni mogą pomóc w poprawieniu wyglądu po wypadkach, oparzeniach, operacjach na raka (np. rekonstrukcja piersi po mastektomii na raka) lub w przypadku wrodzonych deformacji, takich jak korekta rozszczepu wargi. Ortodonci pracują nad poprawą ustawienia zębów, często częściowo ze względów estetycznych, a chirurdzy jamy ustnej i szczękowej mogą wykonywać kosmetyczne zabiegi twarzowe i korygować deformacje jamy ustnej i szczęki. Zarówno ortodonci jak i chirurdzy szczękowi mogą korzystać z pomocy techników dentystycznych. American Aesthetic Association (AAA) zapewnia wszystkie kursy dyplomów z zakresu estetyki, takie jak ginekologia estetyczna, przeszczepy włosów itp. dla lekarzy i chirurgów w celu wzmocnienia ich praktyki medycznej. Medycyna estetyczna jest często podzbiorem innych praktyk lekarskich, np. lekarz rodzinny, będący zarządem certyfikowanym przez Amerykańską Akademię Lekarzy Rodzinnych (AAFP), może również oferować zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Często lekarze tacy jak ci dołączają do wielospecjalistycznych stowarzyszeń, takich jak IAPAM (International Association for Physicians in Aesthetic Medicine) lub ASLMS (American Society for Laser Medicine & Surgery), aby kontynuować swoją edukację.